Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Δεν Χ-άρηκε κανείς

Δεν πανηγύρισαν κάποιο γκολ

Στο 0-0 έμειναν Αναγέννηση Γιαννιτσών και Ηρακλής σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες με τον Ηρακλή να έχει περισσότερες φάσεις για γκολ αλλά οι γηπεδούχοι να χάνουν τις πιο κλασικές τόσο με τον Σιδηρόπουλο στο 6ο λεπτό όταν και μετά από κοφτή πάσα του Χαρμάνα δεν θα καταφέρει να νικήσει τον Χουάντισον, όσο και στο 75ο με τον Καπνίδη να μην μπορεί να σμπρώξει την μπάλα στα δίχτυα καθώς μπροστά από την εστία επενέβησαν οι αμυντικοί του γηραιού...

Και ο Ηρακλής όμως θα κάνει την ευκαιρία του αγώνα δύο λεπτά αργότερα στο 77’ όταν ο Οουκάρ χωρίς πίεση μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα πλάγια.
Στον πάγκο της Αναγέννησης κάθισε για τελευταία φορά ο Γιάννης Τζιφόπουλος καθώς από αύριο και εκτός απροόπτου θα αναλάβει ο πρώην άσσος του Ηρακλή Σάββας Κωφίδης ο οποίος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα σχηματίζοντας μια πρώτη εικόνα της ομάδας.
Όσο για τον διαιτητή της αναμέτρησης Καραντώνη από την Ημαθία αν και ελέγχεται για κάποιες φάσεις, σε γενικές γραμμές δεν μπορεί να πει κάποιος ότι με τα σφυρίγματά του έγειρε την πλαστικά προς κάποια από τις δύο ομάδες. ΟΙ φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την φάση του 6ου λεπτού ισχυριζόμενοι ότι Σιδηρόπουλος υπήρξε οφ σάιτ ωστόσο το ριπλέι της τηλεόρασης δεν τους δικαιώνει (αν και θέση της κάμερας δεν μπορούσε να αποδώσει το 100% της εικόνας). Επίσης στην φάση του πρώτου ημιχρόνου με αμυντικό της Αναγέννησης να γυρνάει την μπάλα στον τερματοφύλακα με το πόδι και ο τελευταίος να την πιάνει με τα χέρια, ορθώς ο διαιτητής δεν καταλόγισε παράβαση καθώς την χτύπησε με το γόνατο κάτι που προβλέπει ο κανονισμός.
Στις κερκίδες βρέθηκε πλήθος οπαδών και τον δύο ομάδων χωρίς ωστόσο να υπάρξει το παραμικρό επεισόδιο εκτός από 1-2 κροτίδες που έπεσαν από την μεριά των οπαδών του Ηρακλή χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αναγέννηση Γιαννιτσών(Γιάννης Τσιφόπουλος):Λαμπάκης, Χαρμάνας(89’ Βλαχόπουλος), Σπαθάρας(48’ Σαμαρόπουλος),, Τσιάμης, Καρπαθάκης, γιόγιος, Σερέτης, Σιδηρόπουλος, Κυριακίδης, Σκαθαρούδης(83’ Καρακάσογλου), Καπνίδης

Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου):Χουαντισον Παληγιώργος γ,(59’ Νταντίδης), Σαββίδης, Στεφανίδης, Σουλίδης(68 Γεωργίου), Νατσουρας, Λοπεθ, Ισαακ, Κιροφσκι(75’ Ται), Παληγιώργος Χ, Οουκαρ