Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Δύσκολη επικράτηση του ΑΡΗ επί της Αναγέννησης με 1-0

Ιστορική στιγμή για την ομάδα της Αναγέννησης Γιαννιτσών που για το πρωτάθλημα της γ’ εθνικής βρέθηκε αντιμέτωπός  με την ομάδα του  ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
Ο Άρης κέρδισε δύσκολα το παιχνίδι  με 1-0 την αξιόμαχη ομάδα των Γιαννιτσών που έτρεξε αρκετά στο παιχνίδι.
Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο,  με τους Θεσσαλονικιούς να έχουν μια ελαφρά κατοχή της μπάλας αλλά έως εκεί. Η ομάδα των Γιαννιτσών καλοστημένη  στο γήπεδο κράτησε άνετα το 0-0 στο πρώτο 45’.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, μια φάση  όμως στο 52΄ ήταν αρκετή να αλλάξει τη ροή του αγώνα με τον Σιδηρόπουλο να κάνει μια αψυχολόγητη ενέργεια να σουτάρει την μπάλα ενώ είχε  ήδη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί , η αποβολή του παίκτη συν η αποβολή του τεχνικού των Γιαννιτσών ξύπνησε την κερκίδα και πώρωσε τους παίκτες των γηπεδούχων που στην συνέχεια της φάσης και μετά από κόρνερ σε ένα αμφισβητούμενο γκολ για την ορθότητα του πέτυχε το νικητήριο γκολ ο Άρης και κέρδισε με 1-0.
Με 2 λόγια η Αναγέννηση λειτούργησε καλά αμυντικά επιθετικά δεν δημιούργησε τίποτα ουσιαστικό , θα μπορούσε να φύγει με κάτι θετικό αν ήταν πιο ήρεμη και αν πίστευε ότι μπορούσε το θετικό αποτέλεσμα.
Ο Άρης θέλει πολύ δουλεία ακόμα ήταν σαφώς κατώτερος του αναμενόμενου και της μεγάλης ιστορίας του θέλει ενίσχυση και σίγουρα καλύτερο θέαμα να παρουσιάσει αν θέλει να πετυχει το αυτονόητο να βγει στην επόμενη κατηγορία.

Φάσεις και γκολ
Λίγες  μεγάλες φάσεις είχε το παιχνίδι.
Στο 6’ μπάσιμο του καπνιδη μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης το σουτ του πρώην παίκτη των Γιαννιτσών πέρασε άουτ.
Στο 20’ πρώτο σουτ για την Αναγέννηση που πατά καλά μέσα στο γήπεδο σε αυτό το πρώτο εικοσάλεπτο το σουτ του Σάρρου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.
Στο 56’ φάουλ Σουνά απέκρουσε εντυπωσιακά  ο Κατρατσέας σε κόρνερ,  στην συνέχεια της φάσης ο Ατματζιδης μέσα από την μικρή περιοχή πλάσαρε  νικώντας τον Κατρατσέα κάνοντας το 1-0. Μια φάση που προηγήθηκε χέρι και ήταν οφσαιτ ο  επιθετικός των κιτρίνων σύμφωνα και με το ριπλέι.
Στο 86’ μακρινό σουτ του Σουνά μπλόκαρε ο Κατρατσέας.

Διαιτητής Καρατέρπος Κοζάνης
Βοηθοί: Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Κοζάνης.
Κίτρινες : Λυσίτσας, Σιδηρόπουλος,  Προβατίδης, Μωυσιάδη, Σάρρος, Ουζούνης
Στο 52’  Αποβολή , ο Σιδηρόπουλος αποβάλλεται με 2η κίτρινη μια μετά από σφύριγμα του διαιτητή και ενώ είχε κίτρινη κάρτα σούταρε την μπάλα.
Η Αναγέννηση με 10 παίκτες για 40’ λεπτά αποβολή και  για τον προπονητή  Ασλανιδη που μπούκαρε για διαμαρτυρία στο γήπεδο.

Αρης Θεσσαλονίκης(Κάμπος): Καρατζιοβαλης, Ψυχογίος(68’ Χιντασέλι), Γιαννιτσης, Λιολιος, Παπαδόπουλος(46’ Λεμονής), γκόλιος, Ποι(78’ Ρένια), προβατιδης, Καπνίδης, Σούνας, Ατματζιδης.
Αναγέννηση Γιαννιτσών (Ασλανίδης):Κατρατσέας, Μπαμπαλής, Αγτσιδης, Ουζουνης(81’ Καπουσούζης), Σάρρος, Καρακάσογλου, Λυσίτσας(80’ Πομάκης), Μωυσιάδης, Μπάρμπας(67’ Γκάρτσιος), Κιόρτσης.

Ρεπορτάζ Γιώργος Χατζηχρήστος.
Πηγή  Ματιές Πέλλας

Το  live του αγώνα από το contra.gr

15:01
Σέντρα στον αγώνα.
15:03
4': Μακρινό σουτ του Σουνά, μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
15:04
Ο Άρης βρίσκεται στο -2 από την κορυφή, με 10 βαθμούς, πίσω από Πανσερραϊκό, Καβάλα, Έβρο Σουφλίου και Καμπανιακό
15:06
6': Σουτ από τον Καπνίδη, από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πολλά μέτρα άουτ.
15:10
10': Σέντρα από τον Ψυχογιό στον Σουνά, ο οποίος όμως δεν είχε καλό βηματισμό με αποτέλεσμα το σουτ του να καταλήξει άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Κατρατσέα.
15:13
Στη 13η θέση βρίσκεται η Αναγέννηση Γιαννιτσών, με μόλις 5 πόντους ύστερα από 6 αγωνιστικές.
15:18
Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με τον Άρη να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Κατρατσέα, αλλά τους παίκτες της Αναγέννησης να αμύνονται μαζικά, με αποτέλεσμα να μην αφήνουν χώρους στους γηπεδούχους.
15:19
20': Πρώτη τελική για την Αναγέννηση, με τον Σάρρο να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πολλά μέτρα άουτ.
15:21
65%-35% η κατοχή της μπάλας στα πρώτα 20 λεπτά

15:25
25': Κίτρινη κάρτα στον Λυσίτσα για κράτημα.
15:28
Στο σημερινό αγώνα ο Άρης φοράει την επετειακή φανέλα για τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου, ενώ στο κάτω μέρος της φανέλας απεικονίζεται η πρωταθλήτρια ομάδα του 1928.
15:32
32': Σουτ του Καρακάσογλου, το οποίο δεν ανησυχεί τον Καρατζιοβαλή, περνώντας αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του.
15:33
33': Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, δεξιά όπως επιτίθεται, με τον Προβατίδη, το οποίο όμως περνάει ανεκμετάλλευτο.
15:35
Πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου κι από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προσπαθεί να βρει ρυθμό, χωρίς αποτέλεσμα.
15:36
3-2 οι τελικές στον αγώνα.
15:38
39': Κόρνερ για τον Άρη.
15:39
39': Σέντρα του Σουνά από τα δεξιά, κεφαλιά του Καπνίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
15:43
44': Κίρινη κάρτα στον Προβατίδη για τράβηγμα της φανέλας του Μπάρμπα.
15:43
44': Σουτ από τον Πόι, η μπάλα περνάει απελπιστικά άουτ.
15:46
45': Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
15:48
Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία αλλά να είναι "φλύαρος" στην τελική προσπάθεια. Επιστρέφουμε σε 15'.
16:02
46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
16:03
46': Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Παπαδόπουλου ο Λεμονής.
16:06
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Λεμονή.
16:08
50': Καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Πόι η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
16:11
52': Αποβολή για την Αναγέννηση! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σιδηρόπουλο, επειδή κλώτσησε τη μπάλα.Φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής για τον Άρη.
16:13
55': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Σουνά, με τον Κατρατσέα να διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ.
16:14
56': ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Προβατίδη, οι αμυντικοί της Αναγέννησης δεν καταφέρνουν να διώξουν, με τον Ατματσίδη να ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή.
16:15
58': Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των 2 ομάδων. Κίτρινη κάρτα για τον Σουνά.
16:18
60': Καλή στιγμή για τον Άρη. Σέντρα Λιόλιου από τα αριστερά, κεφαλιά του Καπνίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.
16:22
63': Κίτρινη στον Σάρρο για τράβηγμα της φανέλας.
16:22
65': Κόρνερ για τον Άρη με τον Σουνά, διώχνει ο Κατρατσέας.
16:24
67': Αλλαγή για την Αναγέννηση Γιαννιτσών. Ο Γκάρτσιος στη θέση του Μπάρμπα.
16:27
69': Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Ψυχογιού ο Χιντατσέλι.
16:30
9(3)-2(0) οι τελικές στην αναμέτρηση. 65% - 35% η κατοχή της μπάλας.
16:35
Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά. Ο Άρης έχει την κατοχή, με την Αναγέννηση μετά την αποβολή να έχει οπισθοχωρήσει ακόμα περισσότερο.
16:35
78': Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Ρένια στη θέση του Πόι.
16:38
80': Αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Πομάκης μπαίνει στη θέση του Λυσίτσα.
16:38
81΄: Κίτρινη κάρτα στον Κιόρτση για σκληρό μαρκάρισμα στον Ατματσίδη.
16:43
85': Φάουλ για τον Άρη λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.
16:43
86': Μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
16:45
86': Κίτρινη στον Ουζούνη
16:47
89': Τελευταία αλλαγή για τα Γιαννιτσά. Έξω λόγω τραυματισμού ο Ουζούνης, μέσα ο Καπουσούζης.
16:49
90': Μακρινό σουτ από τον Σουνά, μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
16:49
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
16:52
94': Κόρνερ για τον Άρη.
16:53
95': Τέλος της αναμέτρησης. Ο Άρης καταφέρνει να πάρει τη νίκη με 1-0, απέναντι στην Αναγέννηση Γιαννιτσών, με σκόρερ τον Ατματσίδη.