Πέμπτη 14 Απριλίου 2016

Νίκη εκτός έδρας για τις γυναίκες του Πανεδεσσαϊκού με 60-64 τον Α.Ο.Κ. Βέροιας

Το δεύτερο του διπλό πανηγύρισε την Κυριακή το γυναικείο τμήμα του ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ καθώς νίκησε την πολύπειρη ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας στην παράταση με σκορ 60 – 64.

Σε ένα αγώνα διαφήμιση του αθλήματος ο γηπεδούχος Α.Ο.Κ μπήκε δυνατά στο ματς περνώντας την μπάλα μέσα στο καλάθι όπου είχε υπεροπλία και κατάφερε να φθείρει τις αριθμητικά λιγότερες ψηλές με φάουλ από το πρώτα κιόλας δεκάλεπτο. Ο ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις στην συνεχή άμυνα ζώνης καθώς το σύνδρομο των άστοχων σουτ συνεχίστηκε και έριχνε την ψυχολογία των κοριτσιών .

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους πιο ουσιαστικούς σε άμυνα και επίθεση γεγονός που έριξε ελαφρώς την διαφορά στους 5 πόντους δίνοντας εκ νέου νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Η τέταρτη περίοδος τα είχε όλα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το ματς να αποκτά μια άγρια ομορφιά με το πάθος και την ένταση να έχουν την τιμητική τους.
Η παράταση είχε πρωταγωνιστή μόνο την ομάδα της Έδεσσας καθώς με 2 τρίποντα των Σιάντη Ε και Μποζίνη Χ σε διαδοχικές επιθέσεις έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση νίκη και χάρη στην ψυχραιμία των ελευθέρων βολών στο τελευταίο λεπτό έφερε την νίκη ψυχολογίας για την πολύ νεανική ομάδα της πόλης μας.
Μίλτσης Γ. : Ιωαννίδου Κ. 4 , Μποζίνη Χ. 11 (2τρ, 1β), Παζάρκα Ε. 1β , Σιάντη Ε. 5 (1τρ), Μπουμπαρά Α. 4 , Σιβένα Κ. 19 ( 2τρ, 3β), Καρτσαμάρη Ν. 10 (1τρ, 1β), Σάλα Τ. 10 (1τρ, 1β), Πάχου Ε., Μπαρουτσή Μ.