Πέμπτη 21 Απριλίου 2016

Νίκη γοήτρου για τις γυναίκες του Πανεδεσσαϊκού επί της Φ.Ο. Αριδαίας με 61-42

Νικητής στο γειτονικό ντέρμπι γοήτρου για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας  Γυναικών αναδείχθηκε ο γηπεδούχος ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ  με 61 – 42 για την προτελευταία αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ ξεκίνησε νευρικά την αναμέτρηση κυρίως στο επιθετικό κομμάτι όπου και έχανε εύκολους πόντους ιδιαίτερα στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη πλευρά ο αργός ρυθμός που επέλεξαν οι φιλοξενούμενοι να δώσουν στο ματς, παρέσυρε τους γηπεδούχους που δυσκολεύονταν να βρουν σκορ εναντίον της άμυνας ζώνης .

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟ να πιέζει σε όλο το γήπεδο κλέβοντας μπάλες, να τρέχει με καλύτερες προϋποθέσεις στον αιφνιδιασμό  και να δυναμώνει την άμυνα του στηριζόμενος στην συνεχή αλληλοκάλυψη όπου και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Η τελευταία περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχος να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά.