Παρασκευή 13 Μαΐου 2016

Σαββατοκύριακο Επιτυχιών και Διακρίσεων για την Ο.Μ.Γ.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (7-8 Μαΐου), αθλητές της Ομάδας Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ. , συμμετείχαν σε τέσσερις διαφορετικές διοργανώσεις και οι διακρίσεις που μας έφεραν, μας γέμισαν χαρά και υπερηφάνεια.
  Καταρχήν στον 1ο Μαραθώνιο Χανίων Κρήτης, ο Ουργαντζόγλου Αναστάσιος κατέλαβε την 3η θέση Γενικής και την 1η θέση στην κατηγορία του.

Στον 6ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο Λευκάδας, ο Γεωργίου Γεώργιος κατέλαβε την 2η θέση στην κατηγορία του.
Στον 7ο Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου 10χλμ. , η Συκοπέτη Βασιλική κατέλαβε τη 2η θέση Γενικής και την 1η θέση στην κατηγορία της και ο Σουπιάδης Χρυσόστομος την 1η θέση στην κατηγορία του.
  Στον 14ο Δρόμο Θυσίας Νάουσας 10χλμ. , ο πάτερ Περπερίδης Θεόδωρος κατέλαβε την 2η θέση Γενικής και την 1η θέση στην κατηγορία του.
  Και τέλος η Ομάδα μας, τιμήθηκε ως η πολυπληθέστερη στον 6ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο Λευκάδας.
Συγχαρητήρια σε όλους σας
για τις επιτυχίες και τις διακρίσεις σας.
Επίσης να ευχαριστήσουμε όλους εσάς που
τρέχετε για την Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών.
Και τέλος ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλους εκείνους που περιμένουν υπομονετικά,
να χαρίσουν το χαμόγελό τους και το χειροκρότημά τους, στους αθλητές της ομάδας μας.

6ος Πράσινος Ημιμαραθώνιος Λευκάδας ΄΄

Περισσότερους από 900 δρομείς υποδέχτηκε το νησί της Λευκάδας, το Σάββατο 7 Μαΐου προκειμένου να λάβουν μέρος στον 6ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο δρόμο και στους παράλληλους αγώνες.  Θα πρέπει να θεωρηθεί από τους πιο επιτυχημένους μια και συγκέντρωσε περισσότερους αθλητές από κάθε άλλη φορά αλλά κι η συμμετοχή του κόσμου ήταν πολύ μεγαλύτερη.
  Νικητής του Ημιμαραθωνίου αναδείχτηκε ο Simukeka Jean Batiste από τη Ρουάντα με χρόνο 1:07:30 που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής και ο χρόνος του οδηγεί τον Πράσινο Ημιμαραθώνιο ως τον 2ο γρηγορότερο πιστοποιημένο ημιμαραθώνιο στην χώρα μας.
 Η εκδήλωση ξεκίνησε με τους αγώνες των μαθητών των σχολείων και ακολούθησαν η διαδρομή των 21χλμ. των 10χλμ. και των 5χλμ. Η Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ. βραβεύτηκε ως η πολυπληθέστερη ομάδα και επίσης, αθλητής της, ο Γεωργίου Γεώργιος βραβεύτηκε μια και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη κατηγορία του με χρόνο 1:43:43.

΄΄ 1ος Μαραθώνιος Χανίων Κρήτης ΄΄

Με μεγάλη συμμετοχή και οργανωτική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8 Μαΐου στα Χανιά ο 1ος Μαραθώνιος Κρήτης  που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του μακαριστού ιεράρχη Ειρηναίου Γαλανάκη.
  Στους αγώνες συμμετείχαν περίπου 2.500 δρομείς εκ των οποίων οι 240 έλαβαν μέρος στη διαδρομή του Μαραθωνίου. Πριν την έναρξη του Μαραθωνίου πραγματοποιήθηκε και μαραθώνια ποδηλατοδρομία.
  Η Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ. βρέθηκε και στην Κρήτη και εκπροσωπήθηκε πανάξια από το μέλος της Ουργαντζόγλου Αναστάσιο που με χρόνο 2:55:45 κατέλαβε τη 3η θέση γενικής και 1η θέση στην κατηγορία του.

14ος Δρόμος Θυσίας Νάουσας

Το Σάββατο 7 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε ο 14ος Δρόμος θυσίας που διοργάνωσε ο Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας στα πλαίσια του εορτασμού της 194ης Επετείου του Ολοκαυτώματος της πόλης.
  Για πρώτης φορά υπήρξε ηλεκτρονική χρονομέτρηση των αθλητών στα 5 και στα 10 χιλιόμετρα. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε από το Δημοτικό πάρκο Νάουσας και συμμετείχαν περίπου 400 αθλητές όλων των ηλικιών από όλη την Ελλάδα.
  Την Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ. εκπροσώπησε επάξια ο πάτερ Περπερίδης Θεόδωρος που στα 10χλμ. κατέλαβε τη 2η θέση γενικής και τη 1η θέση κατηγορίας του.

7ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου

Με ρεκόρ συμμετοχών και μεγάλη προσέλευση κόσμου πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8 Μαΐου ο 7ος Ιπποκράτειος δρόμος στην πόλη της Λάρισας. Σημείο εκκίνησης και τερματισμού του αγώνα των 10χλμ. ήταν το Α΄ Αρχαίο Θέατρο συνδέοντας τα ιστορικά μνημεία της πόλης με την κοίτη του ποταμού Πηνειού. Συμμετείχαν 776 δρομείς από όλη την Ελλάδα.
  Το παρόν και φέτος έδωσε η Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ. με τους συνήθεις ύποπτους Συκοπέτη Βασιλική που με χρόνο 48:18 κατέλαβε τη 2η θέση γενικής γυναικών και 1η θέση στην κατηγορίας της και Σουπιάδη Χρυσόστομο που με χρόνο 41:43 κατέλαβε τη 1η θέση στην κατηγορία του.