Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017

Πρωτιές για τον Όμιλο Σκακιστών Γιαννιτσών

Την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στην Ποντοκώμη Κοζάνης το 9ο τουρνουά σκακιού «Νίκος Σαμαράς» (ανοιχτό τουρνουά γρήγορου σκακιού – rapid – 7 γύρων), το οποίο διοργάνωσε ο Γ.Σ. Ποντοκώμης σε συνεργασία με την ΕΣΣΚΕΔΥΜ.
Στο τουρνουά συμμετείχαν αθλητές από Γιαννιτσά, Βέροια, Πτολεμαΐδα, Κοζάνη, Φλώρινα και Κατερίνη.
Ο Όμιλος Σκακιστών Γιαννιτσών συμμετείχε με 3 αθλητές, οι οποίοι με μια εξαιρετική παρουσία, απέσπασαν τα δύο κύπελλα της διοργάνωσης.
Πιο συγκεκριμένα:

Ο Βίκτωρ Στέφαν, στον οποίο απονεμήθηκε το κύπελλο του 1ου γκρουπ (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) της διοργάνωσης, αφού κατέλαβε την 1η θέση στην συνολική τελική κατάταξη του 1ου γκρουπ.  Επιπλέον κατέλαβε την 1η θέση ανδρών και την 1η θέση στην κατηγορία U16.
Η Δέσποινα Ζουμπουρδικούδη, η οποία κατέλαβε την 2η θέση στα κορίτσια στην κατηγορία U14.
Ο Δημήτριος Πετρίδης, στον οποίο απονεμήθηκε το κύπελλο του 2ου γκρουπ (ηλικίας κάτω των 12) της διοργάνωσης, αφού κατέλαβε την 1η θέση στην συνολική τελική κατάταξη του 2ου γκρουπ. Επιπλέον κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία U08.
Οι σκακιστές συμμετείχαν υπό την καθοδήγηση του προπονητή Ιωάννη Χατζηαβραμίδη.