Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011

Φιλική ήττα της Αναγέννησης με 0-2 από τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Η φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Αναγέννησης και του ΠΑΟΚ που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό Στάδιο των Γιαννιτσών παρουσία 1000 περίπου οπαδών και των δύο ομάδων, βρήκε νικήτρια την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 2-0 και τους δύο προπονητές να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα όσον αφορά την ετοιμότητα των παιχτών τους καθώς, τόσο ο Σπύρος Μπαξεβάνος, όσο και ο Λάσλο Μπόλονι είχαν την ευκαιρία να δουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται παίχτες οι οποίοι δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής στις μέχρι τώρα επίσημες υποχρεώσεις των συλλόγων  τους...

Στο αγωνιστικό τώρα κομμάτι έγινε ένα μέτριο και αρκετά φιλικό παιχνίδι όπου το πιο σημαντικό και για τους δύο προπονητές ήταν πέρα από τα όποια αγωνιστικά συμπεράσματα ήθελαν να βγάλουν, ήταν να μην βρεθούν αντιμέτωποι με κάποιον τραυματισμό ενόψει των αγωνιστικών υποχρεώσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη. Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιάννου να ανοίγει το σκορ με πλασέ μπροστά από την εστία στο 13ο λεπτό και τον Κατσικά 6 λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Σιμψερή γράφοντας έτσι το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Φάσεις και γκολ του αγώνα:
1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1΄ Σουτ του Στεργίδη αποκρούει σε κόρνερ ο Γλύκος
5΄Ο Παντελίδης (Αναγέννηση)  βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα έφυγε άουτ
12´  ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-1. Ο Παναγιωτούδης έκανε την κάθετη πάσα στον Δεμιρτζόγλου, ο τελευταίος έσπασε την μπάλα στον Γιάννου και ο επιθετικός του "Δικεφάλου" με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. (Δείτε εδώ το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ)
14´ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλμπάνη, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου
* Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με διάταξη 4-2-3-1. Μπροστά από τον Γλύκο, η αμυντική γραμμή (από αριστερά προς τα δεξιά) είναι οι: Λίνο, Κατσικάς, Μπαλάφας, Αποστολόπουλος. Αμυντικά χαφ είναι οι Αρίας και Παναγιωτούδης, έχοντας μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού τον υπό δοκιμή Βραζιλιάνο Ντεμούρα. Στις πτέρυγες παίζουν οι Πόποβιτς (αριστερά) και Δεμιρτζόγλου (δεξιά) με τον Γιάννου να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης
19´ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-2. Ο Λίνο εκτέλεσε το φάουλ, ο Σιμψερής απέκρουσε ασταθώς και ο Κατσικάς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
* Στο γήπεδο βρίσκονται ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ Ζήσης Βρύζας και ο υπεύθυνος των ακαδημιών Κυριάκος Αλεξανδρίδης
26´ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου κάνει την κάθετη πάσα στον Πόποβιτς, ο τελευταίος περνάει και τον τερματοφύλακα, αλλά χάνει το κοντρόλ της μπάλας
27´ Ο Αποστολόπουλος από δεξιά σπάει την μπάλα στον Δεμιρτζόγλου, ο τελευταίος κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώματα
29´ Σουτ του Μυλωνά, μπλοκάρει ο Γλύκος
36´ Φάουλ του Αλμπάνη, κεφαλιά του Τζεβελέκη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γλύκου
* Ιδιαίτερα κεφάτοι σε αυτό το πρώτο ημίχρονο οι Παναγιωτούδης, Πόποβιτς, Δεμιρτζόγλου, ενώ ο Βραζιλιάνος Ντεμούρα δείχνει στοιχεία τεχνίτη ποδοσφαιριστή χωρίς να έχει κάνει κάποια εντυπωσιακή ενέργεια. Ο Λίνο δείχνει να πατάει καλά
* Ο Μπόλονι σημειώνει συνεχώς στο μπλοκάκι του όλες τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του, είτε καλές είτε κακές
41´ Παρατηρήσεις από το διαιτητή της αναμέτρησης στον Ντεμούρα για ένα δυνατό μαρκάρισμα
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46´ Άρχισε το δεύτερο μέρος
Με μια αλλαγή ξεκινάει ο ΠΑΟΚ. Ο Λαμπάκης παίρνει τη θέση του Λίνο
Τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα για την Αναγέννηση. Οι Τοσουνίδης και δύο υπό δοκιμή παίρνουν τις θέσεις των Παντελίδη, Κωνσταντίνου και Χαλιλάι
48´ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Μπαλάφας από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σιμψερή

56’ Μεγάλη απόκρουση του Σιμψερή σε σουτ εξεπαφής του Ντεμούρα πάνω στην κίνηση. (Δείτε εδώ την απόκρουση του Σιμψερή)
57´ Αλλαγή για την Αναγέννηση Γιαννιτσών. Ο Κουδέρης παίρνει τη θέση του Στεργίδη
* Ο Λίνο που έχει βγει αλλαγή δέχεται την... πίεση των μικρών παιδιών για να υπογράψει αυτόγραφα
59´ Μαζεμένες αλλαγές ετοιμάζει ο Μπόλονι
60´ Σουτ του Ντεμούρα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
61´ Πέντε αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Στο παιχνίδι περνούν οι Ιντζίδης, Ταουσιάνης, Κίτσιου, Τσανδάρης και Παπαδόπουλος Β. και αποχωρούν οι Μπαλάφας, Πόποβιτς, Αρίας, Δεμιρτζόγλου και Ντεμούρα
64´ Σουτ του Ταουσιάνη, η μπάλα άουτ
72´ Τρεις αλλαγές για την Αναγέννηση και τρεις για τον ΠΑΟΚ. Για το "Δικέφαλο" περνούν στον αγώνα οι Χαρμάνας, Κωνσταντινίδης Π. και Μελισσάς και αποχωρούν οι Γιάννου Αποστολόπουλος και Γλύκος. Για τα Γιαννιτσά στο ματς περνούν ο 14χρονος τερματοφύλακας Βασιλειάδης και δύο υπό δοκιμή και αποχωρούν οι Σιμψερής, Τζεβελέκης και Παπαδημητρίου
81´ Φάουλ του Αλπμάνη, κεφαλιά του Τοσουνίδη η μπάλα άουτ
83´ Εκπληκτική κάθετη πάσα του Παναγιωτούδη στον Χαρμάνα, ο τελευταίος κάνει το πλασέ, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
84´ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κίτσιου, αποκρούουν στη γραμμή οι παίκτες της Αναγέννησης
Διαιτητής: Πασλαμούσκας, Χαραμίδης, Συρώκας Σ/Δ Πέλλας.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αναγέννηση Γιαννιτσών(Μπαξεβάνος): Σιμψερής, Τσίλης, Τζεβελέκης, Παπαδημητρίου, Στεργίδης, Αλμπάνης, Καρπούζης, Κωστίκας, Κωνσταντίνου, Παντελίδης, Χαλιλάι
έπαιξαν και οι Τοσουνίδης, Βασιλειάδης, Κουδέρης, Τσίκος και 3 υποδοκιμήν.
ΠΑΟΚ: Γλύκος (72´ Μελισσάς), Αποστολόπουλος (72´ Κωνσταντινίδης Π.), Λίνο (46´ Λαμπάκης), Κατσικάς, Μπαλάφας (61´ Ιντζίδης), Παναγιωτούδης, Αρίας (Ταουσιάνης), Ντεμούρα (Παπαδόπουλος Β.), Δερμιτζόγλου (61´ Κίτσιου), Πόποβιτς (61´ Τσανδάρης), Γιάννου (72´ Χαρμάνας)