Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Aποκλεισμός στην παράταση της Αναγέννησης στο Κύπελλο από τον Αιγινιακό

Δεν πανηγύρισαν στο τέλος την πρόκριση

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν μοιρασμένο με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ελαφρά υπεροχή. Στην επανάληψη η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο όμως η αποβολή του Τσιάμη στο 59΄άλλαξε τους συσχετισμούς με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, όμως μετά το 1-2 και παρότι με 10 οι γηπεδούχοι να πιέζουν και να φτάνουν στην ισοφάριση.
Το 2-2 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν για τα 30’ της παράτασης.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το 125’ όμως εκεί ένα μακρινό σουτ στοίχησε από τους θεατές το δικαίωμα να δούνε πέναλτι.
Σε γενική εικόνα παρά τα 5 γκολ το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις 2 ομάδες να έχουν αρκετά κενά αμυντικά (γιαυτό τα 5 γκολ), η τοπική Αναγέννηση Γιαννιτσών παρά τις σημαντικές της ελλείψεις 5 παίκτες  και παίζοντας με 10 σε σημαντικό μέρος του αγώνα άφησε ελπίδες για κάτι καλύτερο στην συνέχεια.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 500 οπαδοί των 2 ομάδων

Φάσεις και γκολ
Στο 7’ ο Μοσχάκης με δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Χαρμάνα θα στείλει την μπάλα στο γόμα της εστίας του Τόλιου κάνοντας το 1-0
Στο 8’ ο Μιλόσκοβιτς απάντησε και με ατομική ενεργεία και σουτ  ισοφάρισε σε 1-1.
20’ Κεφαλιά  του Σικιμιτς μετά από σέντρα  του Μητροφ η μπάλα πέρασε σύριζα πάνω από τα δοκάρια του Καραογλανίδη.
Στο 37’ πάσα του Μοσχάκη στον Ιβανίδη το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
Στο 52’ σέντρα Μοσχάκη κεφαλιά  Μπαξεβάνου από κοντά κόρνερ.
Στο 69’ ο Καρακατσάνης με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-2.
78’ ο Γιανκουλίτζα με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 89’ μακρινό σουτ του Πετκάκη, εκτός θέσης ο Καραογλανίδης και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των Γιαννιτσών.
Στο 10’ της παράτασης σουτ του Σικιμιτς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραογλανίδης.
Στο 22’ της παράτασης ο Γιανκουλιζα μόνος σούταρε άουτ.
Στο 115’ σουτ έξω από την περιοχη του Ζουρκο γκολ 2-3 για τον Αιγινιακό
Διαιτητής :Αγγελάκης Θεσσαλονίκης
Κίτρινη: Χαρμάνας, Μητροφ,  Δήμου, Καραογλανίδης, Ζούρκο, Μωυσιάδης.
Κόκκινη : 59’  Τσιάμης (2η κίτρινη)

Αναγέννηση Γιαννιτσών(Αλεξίου) : Καραογανίδης, Λαμπάκης, κουρουπής, Παλάσκας, Τσιάμης, Μπαξεβάνος(73’ Σαρρός), Ιβανίδης, Γιανκουλίζα,  καράμπέλας(67’ Σιδηρόπουλος),  Μοσχάκης,  Χαρμάνας (64’ Χατζόγλου),

Αιγινιάκος (Χατζάρας): Τόλιος, Πετκάκης, Παζιτζόγλου, Σαμαράς, Δήμου, Χατζής(95’ Μωυσιάδης), Ζουρκος, Γκατζολάρη (46’ φαμπίνιο), Μιλόσκοβιτς, Μητροφ(62’Σαμαράς), Σικιμιτς