Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2011

Η εθνική στα τελικά του Euro 2012

Με έναν κεραυνό του Φωτάκι στο 79’ και με το πλασέ του Άγγελου Χαριστέα στο 85’ η Εθνική μας πήρε την νίκη με 2-1 μέσα στην Γεωργία και ταυτόχρονα σφράγισε το εισιτήριο για την συμμετοχή της στα τελικά του Euro 2012 στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας τον Ιούνιο που μας έρχεται (8 Ιουνίου-1 Ιουλίου).
Το εθνικό μας συγκρότημα μετά το γκολ που δέχτηκε σε μία ανύποπτη φάση στο 19’ του πρώτου ημιχρόνου, προσπάθησε να πιέσει...

...και έφτασε κάποιες φορές κοντά στην ισοφάριση με τον Ρεσισβίλι να λέει όχι σε σουτ των Κατσουράνη και Βύντρα. Μεγάλη ευκαιρία και του Γκέκα ο οποίος μπροστά από την εστία σούταρε απελπιστικά άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο μία λάθος έξοδος του Τζόρβα παραλίγο να φέρει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση την Εθνική καθώς λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 αλλά η προβολή του Αμισουλασβίλι κόπηκε από τον Σπυρόπουλο στην γραμμή και έτσι διατηρήθηκε το 1-0. Ο Σάντος βλέποντας τα κενά στην επίθεση προσπάθησε να ενισχύσει την ομάδα αρχικά με τον Φωτάκι στην θέση του Τζιόλη στο 56’, αλλαγή η οποία αποδείχτηκε «χρυσή» και στην συνέχεια με τον Αθανασιάδη στην θέση του Σαλπιγκίδη. Η τρίτη αλλαγή που ετοιμάστηκε να κάνει βγάζοντας τον Χαριστέα δεν έγινε ποτέ καθώς τον πρόλαβε το γκολ του Φωτάκη στο 79’ και τον έκανε να αλλάξει τα σχέδιά του. Ο Χαριστέας μάλιστα ήταν αυτός που το γκολ του χάρισε την νίκη, αλλά κυρίως σφράγισε και την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα:
10' Με σαφή επιθετικό προσανατολισμό μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος είχαν την κατοχή στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι αντίπαλοί τους έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο
19' ΓΚΟΛ (1-0): Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ταργκαμάτζε, κανείς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, ο Τζόρβας μπερδεύτηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του
28' Ο Χαριστέας άνοιξε πολύ ωραία στον Σπυρόπουλος, εκείνος βρήκε τον Κατσουράνη έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του μέσου της Εθνικής απέκρουσε ο Ρεβισβίλι. Η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Γκέκα, αλλά εκείνος σούταρε ψηλά άουτ
32' Κούρσα 30 μέτρων του Βύντρα, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Ρεβισβίλι απέκρουσε σε κόρνερ
39' Αριστερό σουτ του Σπυρόπουλου από τα 20 μέτρα, ο Κάσια μπήκε στην πορεία της μπάλας και έκοψε την πορεία της μπροστά από τον Ρεβισβίλι
46' Λάθος του Σπυρόπουλου, ο Ταργκαμάτζε σούταρε από μακριά, ο Τζόρβας απέκρουσε ασταθώς και ο Παπαδόπουλος έδιωξε με ωραία προβολή
48' Μακρινό σουτ του Χαριστέα, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ
58' Πελώριο λάθος του Τζόρβα σε εκτέλεση κόρνερ των Γεωργιανών, έκανε εντελώς άστοχη έξοδο, η μπάλα βρήκε στον Αμισουλασβίλι, αλλά ο Σπυρόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή.
66' Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, ο Ρεβισβίλι απέκρουσε δύσκολα
70' Με δέκα παίκτες έμεινε η Κροατία. Ο Ταργκαμάτζε, κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, τραυματίστηκε, αλλά ο Κετσπάγια είχε εξαντλήσει τις αλλαγές του
78' Μακρινό σουτ του Φωτάκη, η μπάλα κόντραρε, αλλά ο Ρεβισβίλι έδιωξε σε κόρνερ
79' ΓΚΟΛ (1-1): Νέο σουτ-"κεραυνός¨" του Φωτάκη από τα 25 μέτρα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα
85' ΓΚΟΛ (1-2): Κούρσα 20 μέτρων του Κατσουράνη, βρήκε τον Χαριστέα και ο κορυφαίος εν ενεργεία γκολ της Εθνικής, σκόραρε στην πρώτη του εμφάνιση μετά από απουσία ενός χρόνου

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Ταργκαμάτζε - 79' Φωτάκης, 85' Χαριστέας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κανκάβα, Κιτσεντλίτζε, Ταργκαμάτζε - Σπυρόπουλος, Αθανασιάδης

ΓΕΩΡΓΙΑ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ρεβισβίλι, Κάσια, Αμισουλασβίλι, Καλάτζε, Γκριγκαλασβίλι (50' Ιασβίλι), Κανκάβα (42' Λομπιανίτζε), Χιζανισβίλι, Ταργκαμάτζε, Μαρτσβαλάτζε, Μτσεντλίτζε (65' Γκουρούλι), Κομπιασβίλι

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Τζιόλης (56' Φωτάκης), Χαριστέας, Σαλπιγγίδης (68' Αθανασιάδης), Γκέκας