Έναρξη παιχνιδιού

H 11άδα της Εθνικής:
Κωνσταντόπουλος, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Μόρας, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Νίνης, Φετφατζίδης, Σαλπιγγίδης.

• Έλεγχος της Εθνικής σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
  • Πρώτη καλή ευκαιρία της εθνικής στο 5ο λεπτό με τον Σαλπιγκίδη να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα μπροστά από την εστία μέσα στα δύχτια μετά από σέντρα του Τοροσίδη.
  • ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!
  • Ότι δεν μπορέσαμε στην προηγούμενη φάση, το πέτυχε η Εθνική στο 8ο λεπτό με σουτ του Φετφατζίδη από το ύψος του πέναλτι για να κάνει το 1-0. Όλα ξεκίνησαν από το κλέψιμο του Σπυρόπουλου.
  • Σουτ του Φετφατζίδη έξω από την μεγάλη περιοχή θα αποκρούσει ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων
  • Πρώτη κάρτα του αγώνα στον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο 15ο λεπτό
  • Πρώτη επίσκεψη της Μάλτας στη Ελληνική περιοχή στο 21ο λεπτό, δεν θα ανησυχήσει ιδιαίτερα των Κωνσταντόπουλου καθώς το σουτ του Μισφούντ θα περάσει πολλά μέτρα πάνω από την εστία.
  • Μακρινή σέντρα του Τοροσίδη στο 27ο μέσα στην περιοχή θα βρει όμορφα τον Σαλπιγκίδη ο οποίος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα το οποίο όμως σωστά δεν θα μετρήσει καθώς ο Έλληνας επιθετικός θα αποδειχτεί οφσάιτ.
  • ΓΚΟΟΟΟΑΑΑΑΑΑΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!
  • Θα μετρήσει όμως αυτό του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 26ο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Καραγκούνη, θα στείλει την μπάλα με κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή για να κάνει νωρίς νωρίς το 2-0
  • Ευκαιρία του Τοροσίδη να κάνει το 3-0 στο 31ο λεπτό με τον Έλληνα μέσο να χάνει κεφαλιά μπροστά από την εστία.
  • Καθολική κατοχή της Εθνικής σε αυτό το πρώτο ημίχρονο. 65% έναντι 35% για την Μάλτα.
  • Γκολ για την Μάλτα το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε με οφσάιτ.
  • Όμορφη ενέργεια από τον Νίνη με το σουτ του να πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
  • Λήξη 1ου ημιχρόνου με την Εθνική να προηγείτο 2-0.
  • Γκολ για την Μάλτα στο 54ο λεπτό δίνει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους από τον Μιφσούντ.
  • Μακρινό σέντρα σουτ του Κοέν θα βρει το δοκάρι του Κωνσταντόπουλου. Η Εθνική δείχνει να τα έχει κάπως χαμένα σε αυτό το πρώτο τέταρτο του 2ου.
  • ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!
  • Γύρισμα του Σαλπιγκίδη θα διώξει προ στιγμή ο τερματοφύλακας της Μάλτας και εκεί θα βρεθεί ο Φετφατζίδης για να κάνει το 3-1 στο 65ο λεπτό.
  • Πρώτη αλλαγή για τον Φερνάντο Σάντος στο 70ο λεπτό με τον Παντελή Καφέ να παίρνει την θέση του Γιώργου Καραγκούνη.
  • Δεύτερη αλλαγή του Σάντος με τον Χριστοδουλόπουλο να περνά στην θέση του Νίνη στο 80ο λεπτό.
  • Τελευταία αλλαγή για τον Σάντος με τον Μήτρογλου να παίρνει την θέση του Σαλπιγκίδη στο 90ο λεπτό.
  • Λήξη αναμέτρησης με την Εθνική να κατακτά τους 3 βαθμούς της νίκης με 3-0 και να ανεβαίνει στην πρώτη θέση του ομίλου