Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

ΠΑΟΚ και 6-0....Το ξέσπασμα της χρονιάς!

Ο ΠΑΟΚ ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ηξερε ότι η ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου με την Καλλιθέα στην Τούμπα ήταν εξαιρετικά κρίσιμη. Αν δεν μπορούσε να ανατρέψει την ήττα του με 2-0 στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», η επόμενη μέρα ήταν πολύ πιθανό να φέρει κλυδωνισμούς και να θέσει σε αμφισβήτηση ακόμα και την παρουσία του Γιώργου Δώνη στον πάγκο. Και ανταποκρίθηκε τέλεια...

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, με καταιγιστική απόδοση, συνέτριψε 6-0 την Καλλιθέα, βάζοντας 5 γκολ στο πρώτο 45λεπτο και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Πρωταγωνιστής ο Αθανασιάδης με τρία γκολ (6', 41', 56'), ενώ σκόραραν και οι Λάζαρ (12'), Λόρενς (39' πεν.) και Κατσουράνης (42').
Τα κέρδη του, εκτός από την πρόκριση, την εξαιρετική εμφάνιση και την επανάκτηση της ηρεμίας, η επιστροφή του Πάμπλο Γκαρσία στη δράση. Ο Ουρουγουανός πάτησε και πάλι το χορτάρι (μπήκε ως αλλαγή στο 62') μετά τις 4 Νοεμβρίου του 2012 και την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πανιώνιο.
Οσο για την Καλλιθέα; Είδε το υπέρ της 2-0 να εξανεμίζεται μόλις στο 12' και όταν έμεινε (σωστά) με 10 παίκτες στο 38' λόγω της αποβολής του Βιγιαρέχο και δέχθηκε το 3ο γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόρενς, τα πάντα είχαν τελειώσει. Πάντως, άξιζε και αυτή να κερδίσει ένα πέναλτι και μια αποβολή στο 86', αλλά ο Μήτσιος δεν είδε το χέρι του Κωνσταντινίδη πάνω, σχεδόν, στη γραμμή της εστίας του Γλύκου.
Με Ιντζίδη και Κωνσταντινίδη
Η παρουσία των Ιντζίδη και Κωνσταντινίδη στην άμυνα (μαζί με τους Κατσικά και Λίνο) ήταν η είδηση στην 11άδα του ΠΑΟΚ. Ετσι, ο Γιώργος Δώνης, στο 4-4-2, επέλεξε να προωθήσει τον Κατσουράνη στη μεσαία γραμμή, στην οποία βρίσκονταν και οι Κάτσε, Λάζαρ και Λόρενς (σε πιο ελεύθερο ρόλο). Στο τέρμα ήταν ο Γλύκος, με τους Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη στην επίθεση.
Από την άλλη πλευρά, το 4-3-3 του Γιάννη Παπακώστα είχε τον Κατσούλη στην εστία, με τους Χριστοφιλέα. Βιγιαρέχο, Αρβανίτη και Πίκολο στην άμυνα. Σταύρου, Καλτσάς και Φαγιέ ήταν οι τρεις του κέντρου, με τους Μαρουκάκη, Ατματσίδη και Ντακόλ στην επίθεση.
ΣΚΟΡΕΡΣ: 6', 41', 56' Αθανασιάδης, 12' Λάζαρ, 39' πεν. Λόρενς, 42' Κατσουράνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 38' Βιγιαρέχο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24' Αρβανίτης, 86' Μαρουκάκης
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κωνσταντινίδης, Λίνο, Κατσικάς, Ιντζίδης, Κάτσε, Κατσουράνης (62' Γκαρσία), Λάζαρ (61' Κίτσιου), Σαλπιγγίδης, Λόρενς (62' Ρομπέρ), Αθανασιάδης.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Χριστοφιλέας, Βιγιαρέχο, Αρβανίτης, Πίκολο, Σταύρου, Καλτσάς (68' Κατσικογιάννης), Φαγιέ, Μαρουκάκης, Ατματσίδης (75' Ματσούκας), Ντακόλ (46' Μουσταφίδης).

Δείτε το φιλμ του αγώνα:
1': Άρχισε ο αγώνας.
6': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ που προηγείται 1-0 της Καλλιθέας με κοντινή κεφαλιά του Αθανασιάδη. 5': Μεγάλη η πίεση του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά
12': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ που φτάνει στο 2-0 απέναντι στην Καλλιθέα με την κεφαλιά του Λάζαρ μετά τη σέντρα του Λόρενς7': Σουτ του Κωνσταντινίδη εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία της Καλλιθέας
16': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ: Ο Λάζαρ γυρίζει την μπάλα στη μικρή περιοχή, με τον Λόρενς μην μπορεί να κάνει την προβολή
21': Η κατοχή μπάλας είναι 68% - 32% υπέρ του ΠΑΟΚ.
24': Κίτρινη κάρτα στον Αρβανίτη.
28': Κεφαλιά του Ιντζίδη αποκρούει με το σώμα ο Κατσούλης.
29': Για την ακρίβεια, η απόκρουση έγινε με το δεξί γόνατο.
34': Σουτ του Κάτσε, η μπάλα άουτ. 30': Σουτ του Κατσουράνη, αποκρούει ο Κατσούλης.
Χριστοφιλέα. Είναι λάθος, το χέρι το κάνει ο Βιγιαρέχο
36': ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ σε χέρι του Βιγιαρέχο πάνω στη γραμμή σε σουτ του Ιντζίδη.
36': Ο Μήτσιος καταλογίζει το πέναλτι και βγάζει κόκκινη κάρτα στον...
38': Ο Βιγιαρέχο πηγαίνει στον διαιτητή και του λέει ότι αυτός έκανε το χέρι. Ο Μήτσιος συμβουλεύεται τον 4ο διαιτητή
39': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, που πετυχαίνει το 3-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόρενς. Με 10 παίκτες η Καλλιθέα.
41': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 4-0 την Καλλιθέα με κοντινή κεφαλιά του Αθανασιάδη μετά από κεφαλιά-πάσα του Σαλπιγγίδη.
42' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 5-0 την Καλλιθέα, με κοντινή κεφαλιά του Κατσουράνη μετά από σέντρα του Λάζαρ
  ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Τούμπα, ΠΑΟΚ - Καλλιθέα 5-0.
46': Άρχισε το 2ο ημίχρονο με αλλαγή για την Καλλιθέα: Ο Μουσταφίδης στη θέση του Ντακόλ.
47': Κεφαλιά του Λόρενς, μπλοκάρει ο Κατσούλης.
54': Ο ΠΑΟΚ δεν έχει τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό όπως στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δεν απειλείται.
56': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ που φτάνει στο 6-0 απέναντι στην Καλλιθέα με σουτ του Αθανασιάδη.
59': Μεγάλη ευκαιρία για 7ο γκολ για τον ΠΑΟΚ με το άστοχο σουτ του Αθανασιάδη από κοντά.
62': Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Κίτσιου, Ρομπέρ και Γκαρσία αντί των Λάζαρ, Λόρενς και Κατσουράνη!
68': Σουτ του Λίνο η μπάλα πάνω από την εστία της Καλλιθέας.
68': Δεύτερη αλλαγή για την Καλλιθέα με τον Κατσικογιάννη στη θέση του Καλτσά.
72': Τακουνάκι του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Κατσούλης
72': Διαγώνιο σουτ του Ρομπέρ, μπλοκάρει ο Κατσούλης
75': Τρίτη αλλαγή για την Καλλιθέα με τον Ματσούκα στη θέση του Ατματσίδη.
80': Σέντρα του Ματσούκα, ο Κωνσταντινίδης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Μαρουκάκη. Κακώς ο Μήτσιος δίνει άουτ.
86': Ο Μήτσιος αρνείται πέναλτι υπέρ της Καλλιθέας σε χέρι του Κωνσταντινίδη από σουτ του Σταύρου. Κίτρινη στον Μαρουκάκη
87': Θα έπρεπε να αποβληθεί και ο αμυντικός του ΠΑΟΚ
90': Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΙΚΟ στην Τούμπα, ΠΑΟΚ - Καλλιθέα 6-0. Ο ΠΑΟΚ στους «8» του Κυπέλλου.