Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011

Στους «16» του EuroCup ταξιδεύει ο Άρης

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο αγχωμένος, αλλά ψυχωμένος Αρης κατέβαλε την αντίσταση της μαχητικής Ρουντούπις στην παράταση (96-86) και πήρε την πρόκριση για τους «16» του EuroCup.
Εξαιρετικοί για τους «κίτρινους» η 4άδα Ταπούτος, Ντειβις, Τζέιμς και Τσαλδάρης, ενώ βοήθησαν σημαντικά και ο Κερούς με τον Μάλντροου που μοίρασε 4 τάπες! Φοβερή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του Αρη που γέμισαν σχεδόν το Αλεξάνδρειο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης αδίκησε τον εαυτό του. Ενώ μπήκε αρκετά δυνατά, όντας εύστοχος και με καλές επιλογές στην επίθεση, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στην άμυνα...
Ετσι οι Λιθουανοί που μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι κατάφερναν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (9-12, 19-16).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Αλεξανδρή έδειξε αγχωμένη με αποτέλεσμα η Ρουντούπις να δείξει τάσεις φυγής 23-30 στο 15'. Κάπου εκεί όμως οι «κίτρινοι» αφυπνίστηκαν και αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο, τρέχοντας ένα απίστευτο σερί. Με τέσσερα σερί τρίποντα(!), δύο από τον Τσαλδάρη, δύο από τον Ντέιβις και ένα από τον Ταπούτο, ο Αρης έτρεξε ένα 17-2, διαμορφώνοντας το σκορ στο 40-32 μέσα σε τρία λεπτά!

Το Αλεξάνδρειο είχε πάρει «φωτιά» με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο με «αέρα» 6 πόντων και συνολικά 8/16 τρίποντα!
Στο δεύτερο μέρος ο Αρης δεν ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο, αλλά παρουσίασε αρκετά σκαμπανεβάσματα που ευτυχώς τελικά δεν του στοίχαν. Το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν ήταν καλό καθώς οι «κίτρινοι», μπήκαν νωθρά. Ετσι, η Ρουντούπις που ήταν διαρκώς επικίνδυνη «ψαλίδισε» γρήγορα διαφορά 8 πόντων (44-38), πλησιάζοντας στο καλάθι (46-44 στο 23').

Οι φωνές του Αλεξανδρή ξύπνησαν τους παίκτες του Αρη που με καλή άμυνα και λύσεις από τους Ταπούτο, Μάλντροου και Κερούς, διατηρούσαν μια διαφορά 8-11 πόντων (57-49, 63-52).

Ωστόσο και πάλι ο Αρης έπεσε σε «νεκρό» διάστημα, επιτρέποντας στους πεισματάρηδες Λιθουανούς να μειώσουν στους 3 (67-64), περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Αυτό βεβαίως δεν ήταν τίποτα, καθώς στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω-κάτω. Με το σκορ στο 76-74, από λει απ του Τζέιμς, ο Σαλένγκα ευστόχησε σε τρίποντο ενώ οι διαιτητές καταλόγισαν και φάουλ στον Τσαλδάρη εκτός φάσης! Ο Μπουτερλεβίτσιους με 1/2 εκανε το 76-78 , ευτυχώς όμως ο Ντέιβις με κάρφωμα 5'' πριν το έλος έγραψε το 78-78 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Αρης είχε το ψυχολογικό αβαντάζ, την ώρα που λίγο πριν οι Λιθουανοί είχαν χάσει με 5 φάουλ τον κορυφαίο παίκτης τους σήμερα ο Ουρμπούτις. Τζέιμς, Τσαλδάρης, Κερούς και Ντέιβις πήραν τον Αρη από το χέρι και σε συνδυασμό με τον Μάλντροου που μοίραζε τις τάπες σαν τα… φιστίκια (σ.σ. 3 στην παράταση), έκαναν το 93-83 1 λεπτό πριν το φινάλε «καθαρίζοντας» το ματς.

Το φινάλε βρήκε παίκτες και οπαδούς του Αρη να πανηγυρίζουν, με τους τελευταίους να ζητούν νίκη και επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Πυλαίας την Τετάρτη 28/12

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 65-60 78-78 (κ.α.), 96-86

ΆΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 13(6/8διπ.), Ταπούτος 18(6/12διπ., 2/5τρ., 11ρ.), Τζέιμς 22(7/10διπ., 1/6τρ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 19(4/4διπ., 3/4τρ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 2, Μούλντροου 7(8ρ.), Τσαλδάρης 13(1/5διπ., 3/7τρ.), Βεργίνης 2, Δήμας.
ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ (Σέσκους): Βισκόντας 8(1), Γιουσκεβίτσιους 10, Ζελιόνις 4, Όρελικ 6, Κατζιούλις 12(3/4διπ., 2/4τρ.), Μπουτερλεβίτσιους 10(2/5τρ.), Σαλένγκα 14(2/5διπ., 2/4τρ.), Σίνιτσα 2, Ουρμπούτις 20(7/10διπ., 1/2τρ.), Ιβανάουσκας.