Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Τρίτος στον κόσμο ο Κοκκαλάνης!

Το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα RSX, που διεξήχθη στο Μπούζιος της Βραζιλίας, κατέκτησε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, προσθέτοντας ακόμη μια μεγάλη επιτυχία στην καριέρα του, αλλά και στην ελληνική ιστιοπλοϊα.
Ο έλληνας πρωταθλητής και 6ος Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο το 2012 είχε 49 βαθμούς ποινής, εξασφαλίζοντας την 3η θέση (ανάμεσα σε 66 αθλητές), με την ολοκλήρωση της τελευταίας ιστιοδρομίας, όπου τερμάτισε 8ος.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο άγγλος Ντέμπσει με 30 βαθμούς, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ολλανδός Ρισελμπέργκε με 37 βαθμούς ποινής.

Who is who
Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 19 Αυγούστου 1985 και ασχολείται με το σέρφινγκ από την ηλικία των 13 ετών. Μέχρι το 2004 αγωνιζόταν στην κατηγορία Mistral και έκτοτε στα RSX. Από την πρώτη στιγμή της καριέρα του δίπλα του είναι ο Δημήτρης Πηλίχος, υπό τις οδηγίες του οποίου προπονείται. Στην ηλικία των 25 τα επιτεύγματά του ήταν περισσότερα από κάθε άλλον έλληνα που ασχολήθηκε με το συγκεκριμένο άθλημα και σήμερα θεωρείται από τους πιο ταλαντούχους αθλητές στην Ελλάδα.

Θεωρεί ότι η αφοσίωση σε αυτό που κάνει σε συνδυασμό με τη σκληρή και συστηματική δουλειά, έχουν φέρει τις επιτυχίες, με αποκορύφωμα την 6η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012.

Στον ελεύθερό tου χρόνο ασχολείται με το freestyle και μερικές φορές με formula, ενώ είναι λάτρης του surf και, κυρίως, της ποδηλασία δρόμου και βουνού, που αποτελούν και κομμάτι της προπόνησής του. Δεν εργάζεται, ούτε σπουδάζει. Ασχολείται αποκλειστικά με το windsurf, το οποίο του αποφέρει πόρους από χορηγίες και μόνο, διότι μισθός από την ελληνική ιστιοπλοϊκή ομοσπονδία δεν του παρέχεται.