Τετάρτη 1 Μαΐου 2013

Ξύπνησε... αργά και αποκλείστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης

Ήθελαν τη νίκη με τρία γκολ διαφορά για να σώσουν τη χρονιά, αλλά οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο δεν τα κατάφεραν και αποκλείστηκαν από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.Οι «Μαδριλένοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που τόνωσε την ψυχολογία των παικτών της Μπορούσια Ντόρτμουντ, που έβλεπαν ότι η πρόκριση στον τελικό του Λονδίνου ερχόταν όλο και πιο κοντά.Η Ρεάλ Μαδρίτης «ξύπνησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα, στο 83ο λεπτό με τον Μπενζεμά και στο 88΄ με τον Ράμος, αλλά δεν κατάφερε να «χαμογελάσει» στο τέλος,
πετυχαίνοντας ένα τρίτο.
Οι Γερμανοί θα βρεθούν για δεύτερη φορά σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το Μάιο του 1997 όπου κατέκτησαν το τρόπαιο νικώντας τη Γιουβέντους με 3-1.