Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

ΠΑΟΚ: Ονειρο ήταν και πάει η Ευρωλίγκα...

Η ελληνική ομάδα στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αμερικανούς Γκόρι, Ράιτ να σημειώνουν τους 22 από τους 32 πόντους και τους ψηλούς να κάνουν καλή δουλειά στα ριμπάουντ. Στην πορεία όμως αποδείχθηκε πως ο ΠΑΟΚ άντεχε όσο έμπαιναν τα περιφερειακά σουτ…
Η Γαλατά άρχισε να μεταφέρει το επιθετικό της παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, ο Αντριτς δεν είχε αντίπαλο και όταν μπήκαν στο «χορό» και οι Αρσλάν, Λούκας (πότε δημιουργώντας" ρήγματα με τα drive, πότε εκτελώντας από μακριά), οι Τούρκοι απέδειξαν ότι...

...έχουν απλά περισσότερες λύσεις. Κάπως έτσι η διαφορά στο σκορ άρχισε να μεγαλώνει, στο 27' ανέβηκε πάνω από το +10 με σερί 8-0 (43-54) και από εκεί και πέρα η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά προβλήματα.
Φρόντισε για αυτό ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Τζαμόν Λούκας, ο οποίος σημείωσε τους 14 από τους 18 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο (από το 31' έως το 38') και όχι μόνο κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την τουρκική ομάδα, αλλά ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +18, στο 38' (59-77).
Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» επί της ουσίας τα πολλά λάθη που έκανε στην επίθεση (18), την ανυπαρξία inside game επί 40 λεπτά (η παρουσία του Αντριουσκεβίτσιους ήταν διακοσμητική) και την υπεροπλία της Γαλατά, που είχε πολλούς πρωταγωνιστές κοντά (Αντριτς, Αλντεμίρ) και μακριά από το καλάθι (Αρσλάν, Λούκας).
Ο Τζέι Αρ Γκίντενς δεν… υπήρχε στο παρκέ (0/4 σουτ σε 12,5 λεπτά), ενώ μόνο οι Καλαμπόκης, Γκόρι και Ράιτ προσπάθησαν να σώσουν την παρτίδα από την περιφέρεια, αλλά ακόμα και αυτοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν για πάντα.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-34, 51-60, 64-77
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς, Στίγκερς, Αράπης, Γκόρι 17 (1), Ντικούδης 10 (1τρ., 8ρ.), Καλαμπόκης 16 (4/6τρ.), Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 11 (1τρ., 6λ.), Γιαννακίδης, Καλλές 4, Τσακαλέρης.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μαχμούτι): Σιπ 4, Λάκοβιτς 2, Τοπάλογλου, Σούμπερτ 2, Ατσίκ 3 (1), Αντριτς 15, Αλντεμίρ 11 (9ρ.), Λούκας 21 (2τρ., 4κλ.), Σονγκάιλα 5, Αρσλάν 14 (2), Ουζέρ.